Verejnoprávne médium, ktoré sa nechce stykať s verejnosťou, nemá právo byť nazývané verejnoprávnym. Stráca verejnoprávnosť, stáva sa nie elitnou, ale elitárskou inštitúciou. Ale z akého dôvodu ? Veď to, čo sa ľuďom ponúka na pozeranie a počúvanie je často pod úroveň. A nelíši sa od ostatných médií. Kto iný ak nie verejnoprávne médiá budú hájiť nielen kultúru jazyka ? Dnešné média akoby boli z inej planéty, vo väčšine sú odtrhnutí od diania v spoločnosti. Názory médií a spoločnosti sa rozchádzajú. A v mnohom sa nutne potrebujú v médiách dovzdelať a tiež aj tí, ktorí im zostavujú to, čo majú vysielať. Je toho veľa, čo by sa dalo kritizovať. Napríklad verejnoprávna STV v mesiaci júl 2019, relácia s názvom “ 5 proti 5 “ v tabuľke bolo napísané pri kodifikátorovi našej slovenčiny namiesto Anton Bernolák – meno Andrej. Rovnako tak to bolo aj na druhý deň v repríze. Je neuveriteľné, že ani moderátor to neopravil, ale ani nikto z komparzu sa neohradil že to nie je správne. V jedných slovenských novinách bol uverejnený článok pred časom a tam bol Bernolák dokonca Antonín … V relácii “ Duel “ zase odznelo v STV od moderátora, ktorý má český pôvod toto. Povedal, že slová baganče a tarhoňa majú maďarský pôvod. Mal by sa dovzdelať. Totiž opak je pravdou, lebo Maďari prevzali 35 % slov zo slovenčiny a tiež mnoho slov z východoslovenského nárečia. Teda aj v tomto nárečí je slovo boganče a tarhoňa má pôvod od tarhac = trhať cesto. Tak sa to robilo v minulosti, ručne. Maďari prevzali najviac slovenských slov z poľnohospodárstva, lebo keď sem vtrhli, naši predkovia už mali na vtedajšej vysokej úrovni poľnohospodárstvo. Maďari sa od nás naučili poľnohospodárstvu, lebo oni pôvodni Huni, divokí kočovníci, boli zvyknutí niečo v lese zabiť a upiecť na ražni. Pomaďarčili napríklad kapusta na káposta, kukurica na kukorica, kôpor na kopor, sliva na szilva, lekvár prevzali doslova ako lekvár. Prevzali aj názvy pre čerešne, aj petržlen zo slovenčiny, tiež pagáč na pogács = pogáč, koláč na kalács = kaláč, mačka na macska = mačka,čeľaď = csaladi krčma na korčma, pálenka na pálinka, sihoť na sziget, potok na patak. Sväty = szent prevzali zo svent, čo je staroslovenské. Vianoce = karacsony = karačoň prevzali z kračún, čo je naše staroslovenské. Jednoducho slová najú slovenský pôvod a niektorí hovoria , že je toho aj viac ako 35 %. Písal o tom aj spisovateľ Laco Zrubec, okrem iných. Tiež prevzali veľa slovenských slov z katolíckej liturgie, pretože naši klerici v minulosti študovali či už v Ostrihome, Panonhalme, Budapešti a v iných miestach vtedajšej monarchie. Treba “ pitvať “ maďarské slová, je tam toho habadej.
HISTORICKÝ NÁROD, to sa upieralo Slovákom
Blatnohrad kde sídlil prvý slovenský panovník Pribina, / pokrstený v roku 833 po Kristovi / a jeho syn Koceľ sa nachádza v dnešnom Maďarsku pri Balatóne. V časoch Pribinu sa Balatón volal Blatenské jazero, od blato, tam je blatistá pôda. Stáročiami ho z Blatenského jazera pomaďarčili na Balatón a nielen to, ale celý súvisly pás územia našich predkov – STARÝCH SLOVENOV od terajšej hranice Slovenska po Balatón má slovenské názvy v starých mapách. Aj to je dôkaz, že toto územie patrilo našim predkom. Píše o tom aj profesor Ján Stanislav, že staré Slovensko bolo niekoľkonásobne väčšie ako dnešne Slovensko a Slováci boli kedýsi veľký národ. Píše aj to, že dnešné Slovensko je už len maličkým úlomkom starého Slovenska. Párkrát sme tam boli a ja som fotila aj filmovala pozostatky našich hradísk. To územie, dýcha zvláštnou atmosférou, tam sa zastavili a pobudli aj sv. Cyril a Metod na ceste do Ríma. Archeologičká Ágnes Šošová Čemická svojím výskumom dokázala aj to, že Pribina dal v okoli Balatónu postaviť okolo 30 kresťanských kostolov. Maďari jej nedovolili uverejniť výsledky výskumu a preto svoje práce vydala v Nemecku. Škoda, že to ešte nie je preložene do slovenčiny. A kedy o tom urobi okrúhly stôl s vedátormi aspoň STV ? Veď o tom málokto vie. Nielen daňovníci platia koncesionárske poplatky , teda želania koncesionárov treba plniť aby sa konali okrúhle stoly na rôzne témy či už poučne s archeologmi a historikmi o bohatej histórii Slovenska, s literátmi a vynálezcami o veľkých osobnostiach a i, atď. Aj pálčive témy treba diskutovať , ktoré prináša život s odborníkmi nie s politikmi. Predovšetkým po správach o 20.00 hodine v STV 2 treba prínosné relácie, nie v noci keď ľudia od únavy z celého dňa spia. Aspoň každý týždeň niečo múdre kde by sa ľudia aj dovzdelali. Ľudia nemajú často elementárne znalosti. V susednom Rakúsku v TV diskutujú dokonca aj panie z domácnosti a nielen tie.
JEDNOSTRANNÉ VÝPLODY prestali známe ako hriboviny v STV. Konečne si ľudia vydýchli. Vraj to bol predtým Hřib a pozýval si svojích kamarátov na debatu. Úroveň toho bola – debata pri pive v krčme. No a po ňom nastúpil protestantský teológ so svojími havranovinami. Havran predostiera rovnako jednostranné debaty svojích prívržencov. S tým treba skončiť a konečne uviesť debaty odborníkov pre vyvážený priestor koaličných aj opozičných prívržencov. Takéto jalove debaty nie sú prínosom.
MÉDIÁ SÚ SAMY PRE SEBA – AKO SEKTÁRI. Vyvyšujú seba za vyvolených. Oni jediní majú pravdu. Utvrdzujú sa v tom, akí sú úžasní, seba vyvyšujú akoby boli nadľudia. Odmietajú viesť čo i len minimálne stratené slovo, akoby sa štítili. Bežní ľudia na rozdiel od tých z médií sa nemusia oháňať POLITICKOU KOREKTNOSŤOU, vďaka bohu majú zdravý rozum. Za niečo menej pokladajú ľudí mienkotvorné médiá, myslia si, že vlastný názor sú neschopní si urobiť. Mienkotvorné médiá nie sú ochotné doniesť negatívne správy, preto to robia alternatívne médiá , ktoré sú akoby v tieni. Verejnoprávna STV ani sa nesnaží o objektívny = nezaujatý pohľad. Teraz už je len jeden správny názor, názor elity. Ostatné nestoja za povšimnutie. Kritický, je normálny politický názor, nie extremizmus. Čo sa nehodí do mediálneho obrazu, to neuvedú. V STV si majú uvedomiť, že všetkým majú spravodlivo merať. Často uvádzajú aj treťotriedných umelcov z cudziny, ale ak naše osobnosti, ktoré niečo povšimnutiahodne urobili a majú výročia, to si ani nespomenú.
DIKTATÚRU SPRÁVNEHO NÁZORU SI NETREBA UZURPOVAŤ. Televízia má : – vzdelávať – kultivovať – obohacovať poznatkami
Len neprejaviť SLOVENSKOSŤ, lebo svetobčan je vítaný Ľudia s iným názorom sú prenasledovaní. Sú znamenia v danom čase, na ktoré treba reagovať. Ak nereagujete sú preč. Aby sme niekoho nezranili, nepíšeme celú pravdu. Zjednocovať sa treba na báze spoločnej myšlienky. Nie útoky, ale vyjasnenie veci … Treba byť p r e d v í d a v y Aby Slovensko nebolo vystavené nekontrolovateľným silám. Jednou z príčin, že o nás svet nevie, sme na vine len sami, publikujeme, žiaľ, len v slovenčine. Zaužívané je, že politici len tárajú, tárajú, tárajú.
NO – VINÁRI, ich úloha tkvie v tom, že majú pomáhať ľuďom No – vinár má informovať No – vinár nemá podsúvať čo chce No – vinári nemajú robiť politiku, čo aj robia
Ešte nemáme napísané pravdivé slovenské dejiny, je načase aby sa toho niekto ujal. Doposiaľ to boli dejiny písané najprv z maďarského uhla pohľadu a potom z uhla pohľadu českých vychytralcov, ktorí tiež umenšovali naše veľké dejiny. Samozrejme v prospech seba.
Marinka Vjazanková, Bratislava
A mám tu niečo aj pre tých, čo by radi maďarské... ...
Rozkvitnutá sprostosť vyzerá presne takto. ...
Slováci vznikli toť nedávno,ako mix Maďarov, ...
Oprava: Pôvod slova tarhoňa... ...
Pôvod slova tarhona si autorka vymyslela, taký ...
Celá debata | RSS tejto debaty